Przejdź do głównej zawartości

Przygotowanie do przygarnięcia psa lub kota.PORADY




"PIES CZY KOT???
Jeżeli chcemy mieć swojego zwierzaka i nie możemy zdecydować się na to, czy wybrać psa, czy kota, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Zwierzęta te bowiem bardzo się od siebie różnią. Psy są o wiele bardziej kontaktowe i uwielbiają spędzać czas z człowiekiem. Mają także niemal zawsze ochotę na zabawy i pieszczoty. Koty wbrew pozorom także są towarzyskie, uwielbiają pieszczoty, głaskanie,zabawę. Jednak zwierzaki te cenią sobie również samotność i nie zawsze będą miały chęć na kontakt ze swoim panem. Gdy zdecydujemy się na psa, musimy pamiętać,że będzie on potrzebował dużo ruchu co niesie za sobą,że musimy poświęcić mu dużo naszej uwagi, dlatego trzeba wówczas zagospodarować sobie czas na to, żeby każdego dnia wyjść ze zwierzakiem kilka razy dziennie na spacer, niezależnie od pogody czy pory dnia. Z kotami nie musimy wychodzić na zewnątrz, ale też trzeba poświęcić im sporo czasu. Są to bowiem ruchliwe zwierzęta, które lubią się bawić i biegać po domu,a często ich ulubioną rozrywką jest aby właściciele okazywali mu wielogodzinne czułości. Poza tym trzeba pamiętać o sprzątaniu w kuwecie. Jednak jeżeli wracamy do domu o różnych porach, zwierzę to zniesie lepiej niż pies. Gdy po pracy jesteśmy zmęczeni i nie mamy ochoty na kolejne wyjścia z domu, kot będzie dla nas lepszym wyborem. Podsumowując charaktery obu stworzeń anegdota:) Różnica pomiędzy psem a kotem: -pies"mój pan daje mi jeść,zajmuje się mną,pieści,kocha mnie.On chyba jest BOGIEM". -kot"mój pan daje mi jeść,zajmuje się mną,pieści,kocha mnie.On chyba jestem BOGIEM". Jednak kot!!! Jak się przygotować?
Kiedy jesteśmy zdecydowani na przyjęcie kota do swojego domu, musimy zaopatrzyć się w kilka podstawowych rzeczy. Najważniejszym punktem na naszej liście zakupów powinna być kuweta i dobry żwirek. Najlepiej aby dobrze się zbrylał i wchłaniał zapachy,są także dostępne żwirki z saszetką anty bakteryjną. Jeśli kuweta stoi w ubikacji dobrze by było gdyby można zużyty żwirek wyrzucać do muszli klozetowej. Model kuwety możemy wybrać kryty lub odkryty. Te pierwsze zajmują więcej miejsca i niektóre koty podchodzą do nich nieufnie, ale mają kilka zalet – minimalizują ilość rozsypanego żwirku i ukrywają kocie odchody przed domownikami i gośćmi. Te drugie są natomiast mniejsze i tańsze. Trzeba też zaopatrzyć się w miski, najlepiej dwie metalowe, niezbyt duże, z gumową podkładką u dołu zapobiegającą przesuwaniu się. Jedną miskę przeznaczamy na suchą karmę, drugą na "mokrą". Wodę najlepiej podawać kotu w wysokim fajansowym naczyniu, które codziennie myjemy i napełniamy na nowo. Do czesania kota dobrze nadaje się małe zgrzebło, którym dość dokładnie można wyczesać futerko. Jeśli kot jest niewychodzący, to warto się również zaopatrzyć w obcęgi do przycinania pazurów. Pazurki przycinamy pod lekkim skosem i nie za krótko, gdyż początkowy ich odcinek jest ukrwiony. Warto przed pierwszą taką operacją poradzić się weterynarza lub innej doświadczonej osoby. Kolejnym elementem kociego wyposażenia jest miejsce do drapania. Można kupić w sklepie zoologicznym specjalne deski owinięte sznurkiem sizalowym. Przykręcamy je w domu na odpowiedniej wysokości, tak żeby kot stojący na tylnych nogach mógł swobodnie po niej drapać. Dla zachęty można ją spryskać jakimś kocim "przywabiaczem". Można również pokusić się o większego, piętrowego drapaka. Drapak jest konieczny, jeśli nie chcemy aby nasz pupil niszczył meble. Kotu spodobają się także zabawki, więc warto sprawić zwierzakowi kilka z nich. Może to być np. jakaś piłeczka,myszka,szeleszcząca poduszeczka lub tzw. wędka. Należy tylko pamiętać o tym, żeby kupić je w sklepie zoologicznym, bo będą one bezpieczne i odpowiednie dla zwierząt. Jednak pies!!! Jak się przygotować?
Przed zakupem lub przygarnięciem psa powinniśmy wyposażyć zwierzę w niezbędne mu akcesoria, by jego życie w naszym domu było przyjemne i wygodne. Najważniejszy jest zakup misek na wodę i jedzenie oraz odpowiedniej karmy. Gdy bierzemy psa z hodowli, zapytajmy, co wcześniej jadał, żebyśmy mogli podawać mu to samo. Dla zwierzęcia zmiana diety może się okazać dodatkowym stresem. Psy lubią także różnego rodzaju przysmaki, które mogą służyć jako nagroda podczas tresury lub jako zachęta do przełamania pierwszych lodów. Nie kupujmy metalowej miski na wodę, gdyż płyn może mieć wówczas specyficzny posmak. Ważne jest także psie legowisko. Powinno być ono wystarczająco duże, żeby nasz czworonóg mieścił się na nim, kiedy urośnie, oraz wygodne do prania w pralce, w sklepach zoologicznych można nabyć legowiska rozkładające się na kilka części lub takie z których można zciągnąć "pokrowiec". Warto nabyć także kości oraz gryzaczki, na których zwierzak będzie mógł się wyżywać, małemu psiakowi będzie to pomagało przy swędzeniu zębów, a starszemu poprostu do zabicia nudy co może uratować nasz dom przed demolką. Należy również kupić smycz oraz odpowiednią do wielkości naszego psa. Lepiej nie kupować metalowych obroży, gdyż zwierzęta ich nie lubią. Trzeba kupić także szczotkę lub grzebień do wyczesywania sierści oraz zabawki, żeby psiak mógł spędzać czas na igraszkach. "Zwierze nie jest zabawką!!! Większość małych dzieci marzy o posiadaniu własnego zwierzaka. Rodzice często ustępują swoim pociechom i dają im w prezencie małego kotka lub pieska. Nie jest to jednak zbyt odpowiedzialne zachowanie. Dzieci często nudzą się zwierzęciem, tak samo jak starymi zabawkami, i kiedy ich pupilek dorasta, przestają się nim zajmować. Codzienne obowiązkowe spacery bądź sprzątanie w kuwecie oraz karmienie stają się udręką i zwierzak przestaje być upragnionym przyjacielem, a staje się zbędnym balastem. Mając tego świadomość, zastanówmy się, czy prezent w postaci psa bądź kota będzie dobrym pomysłem. Jeżeli mamy wiele czasu i sami też chcemy się opiekować zwierzęciem, możemy się na to zdecydować. Jeżeli nawet dziecko nie będzie się nim regularnie zajmować, zwierzątko będzie zadbane i szczęśliwe. Warto wtedy również wykorzystać obecność pupila do nauczenia naszej pociechy odpowiedzialności. Jeżeli jednak nie mamy czasu na opiekę nad psem czy kotem, poczekajmy aż nasze dziecko dorośnie i gdy wciąż będzie marzyć o zwierzęciu, kupmy mu je właśnie wtedy. Porady zaczerpnięte i zredagowane ze strony:kotypsy.pl

Komentarze

  1. Mnie przygotowało do zadanie życie... w zasadzie sprawa przygarnięcia psa stanęła spontanicznie przede mną. Pies imieniem Szogun bowiem przywędrował do mojego domu od nowej koleżani z pracy, która zmuszona była odnależć dla niego nowe lokum. Przerosło Ją i jej męża to, że niewielki psiak po raz pierwszy pozostawiony w domu całkiem sam przez okrągłe 5 dni tygodnia wyrządzał szkody materialne - gryzienie podłóg, wykładzin, obdrapywanie ścian i elementów mebli. U mnie sprawa jest zgoa inna, gdyż po pierwsze nie mam na tyle nowoczesnego wyposażenia mieszkania, duże przestrzenie, zminimalizowany margines wyrządzania szkód przez psa po praktyce z byłą już suczką, itd. Nie wachałem się, oswajając reszte domowników z myślą o ponownym (po śmierci poprzedniczki) towarzystwie niewielkiego psa. Jest on nie tyle potrzebny do tulenia i głaskania przez dorosłych, ile dziecku, czteroletniemu Mikołajowi, któremu potrzebna jest szkoła obowiązku, obchodzenia się z mniejszymi zwierzakami, miłości i szacunku do zwierząt... Wymieniać można.
    Zachęcam wszystkich z grona miłośników zwierząt do odwiedzin na http://www.maxizoo.pl/

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie napisane. Gratuluję i pozdrawiam serdecznie !!!

    OdpowiedzUsuń
  3. Odkąd mam kota norweskiego leśnego to jestem zdania, iż ta rasa zwierzaka jest mocno sympatyczna. Bardzo dużo informacji o tej rasie jest na https://abc-kot.pl/kot-norweski-lesny/ dlatego właśnie w to miejsce zaglądam, aby poznać tą rasę. W końcu wielu z nas chce dla swojego zwierzaka jak najlepiej.

    OdpowiedzUsuń
  4. O bardzo interesujące w tym blogu porady widzę, tak samo jak tutaj http://nasze-zwierzaki.pl/k/koty/koty-bengalskie/ . Doceniam takie strony, ponieważ można dzięki nim sporo dowiedzieć się odnośnie tego jak zadbać i wychować swojego kota. Także super...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jakie miny robią psy?

Zapraszam do zapoznania się ze zdjęciami które na pewno odmienią Twoje spojrzenie na psy. Są tu różne miny jakie udało się uchwycić psom. Czy Twój ulubiony czworonożny przyjaciel też robi takie miny?

Konie, jak widzi je artysta?

Jesteśmy przyzwyczajeni do widoku pasących się na łące koni lub takich które ciągną wóz i wyglądają na zmęczone prawie tak samo jak człowiek trzymający lejce na tym wozie :) A przecież na konie możemy spojrzeć zupełnie inaczej :)

Jak bawić się z kotem?

Przedstawiam prostą zabawkę którą samodzielnie wykonacie z przedmiotów codziennego użytku. Wystarczą 3 nakrętki po wodzie mineralnej i ulubiony smakołyk waszego kociaka. Zabawa to po prostu gra w tak zwane "3 kubki" Pod jedną z zakrętek umieszczacie smakołyk i energicznymi ruchami mieszacie nakrętki. Zadaniem kota jest odnalezienie smakołyka. Prawda, że proste? A więc do dzieła :)